خرداد ۲, ۱۳۹۶

چگونه یک هارد اینترنال بخریم

شاید شما هم مانند من اعتیاد  شدیدی به دانلود فیلم آموزشی و نرم افزار دارید و به علت دانلود زیاد به شدت احساس کمبود فضا می کنید و تصمیم گرفته اید هارد سیستم خود را افزایش دهید اما خرید یک  هارد اینترنال می‌تواند افراد حرفه‌ای را هم در انتخاب دچار مشکل کند و سوال‌هایی را به وجود بیاورد که کمتر به آن‌ها پاسخ داده شده است.

می‌خواهیم چند مورد از بحث‌ برانگیزترین  قابلیت های هارد اینترنال را در این راهنمای خرید مورد بحث قرار دهیم.

ملاک های انتخاب یک هارد دیسک:

۱- ظرفیت هارد درایو

۲- سایز و اندازه هارددیسک

 ۳- زمان دسترسی

۴- نوع اتصال هارد دیسک به مادربرد

۵- سرعت چرخش هد

۶- حافظه موقت یا کش

ظرفیت هارد درایو:

هارد درایو معمولاً در ظرفیت های ۴۰ ۶۰ ۸۰ ۱۶۰ ۲۵۰ ۳۲۰ ۴۰۰ ۵۰۰ ۶۰۰ چه ال ۷۵۰ هزار هزار تومن ۲۰۰۰ گیگابایت ارائه می شوند.

تولید کنندگان ظرفیت هارد درایو های شان را بر اساس اینکه یک گیگابایت  معادل یک میلیارد بایت ( ۱۰ به توان ۹ )است محاسبه می‌کنند.

در صورتی که واقعاً در کامپیوتر هر گیگابایت معادل۱۰۷۳۷۴۱۸۲۴ بایت ( ۲ به توان ۳۰ ) می باشد در نتیجه هنگامی که در ویندوز ظرفیت  درایو را محاسبه می کنید مقداری حدود ۷ درصد کمتر از ظرفیت اسمی هارد درایو به دست می‌آیند.

ظرفیت دقیقه هارد درایو از روی تعداد هد، تعداد ترک در هر هد و تعداد سکتور در هر ترک  از طریق فرمول زیر قابل محاسبه می باشد.

Sectors  per  track *  tracks per head *  Head numbers * 512= HDD  capacity( Byte)

سایز و اندازه هارددیسک:

این اندازه در رایانه های رومیزی و سیستم های معمولی ۳٫۵ اینچی بوده اما در لپ تاپ ها معمولا ۲٫۵ و ۱٫۵ اینچی هست. سرعت، ظرفیت، قیمت و سهولت استفاده، دلایل اصلی استفاده از هارددیسک های ۳٫۵ اینچی نسبت به ۲٫۵ اینچی هست. سریع ترین سرعت خواندن هارد ۳٫۵ اینچی حدود ۱۳۱ مگابایت در ثانیه است. اما این سرعت در هارد ۲٫۵ اینچی حدود ۱۰۱ مگابایت در ثانیه است و قیمت این هارد هم بالاتر از مدل ۳٫۵ اینچی است.

زمان دسترسی:

مدت زمانی که طول میکشد که ما به مکان فایل ها و اطلاعات دسترسی پیدا  کنیم.. این زمان برحسب میلی ثانیه (ms) بوده و هرچه کمتر باشد، هارددیسک زمان دسترسی سریعتری دارد.

 

نوع اتصال هارد دیسک به مادربرد:

الف- هارد IDE / ATA / PATA:

IDE یک استاندارد سریع و ارزانی هست و یکی از مهم ترین اینترفیس های حافظه سخته. نام IDE یا EIDE معمولا توسط فروشندگان سخت افزاری استفاده می شود و ATA نام کابل رابط میان این درایوها و کانکتور روی مادربرد هست. به دلیل این که این درایوها، از تکنولوژی موازی استفاده می کنند، به آنا PATA هم گفته می شود.

ب- تکنولوژی های متفرقه ای مثل Fast ATA / Ultra ATA / UDMA / UIDE / AT-6 این موارد، هر کدام یک تکنولوژی هستند که برای مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار نگرفتند.

ج- هارد اسکازی هم یک مدل هارد هست که از همین رابط استفاده کرده و بیشتر در سِرورها به کار می رود. اما مزیت این هاردها چه می باشد؟

اول اینکه کارایی بیشتری نسبت به ATA و SATA به خصوص در عملکرد چند وظیفه ای دارند. دوم اینکه اتصال چند درایو به صورت زنجیره ای روی یک رابط امکان پذیر هست. اما امروزه به دلیل قیمت گران اسکازی، رابط SATA به تدریج جای آن را گرفته است.

د- هارددیسک SATA را دیگر همه کاربران دریچه باید بشناسند. تکنولوژی جدیدی هست که از Serial ATA آمده و اطلاعات را از طریق کابل نازک تری نسبت به IDE انتقال می دهد.

ازمزایای SATA نسبت به PATA می شود به: کابل های زیباتر و نازک تر، نصب آسان تر این درایوها، سرعت بالاتر انتقال اطلاعات به خاطر پهنای باند بیشتر، عدم نیاز به تغییر پین ها در هارددیسک و قابلیت اطمینان بیشتر نام برد. SATA و ATA Serial در سطح الکتریکی و فیزیکی با هم سازگاری ندارند و برای ارتباط آنها با هم، مبدل هایی وجود دارد.

امروزه نوع ساتا هم، ملاک مهمی برای انتخاب یک هارد خوب هست. معمولا SATA II (ساتا دو) و SATA III (ساتا ۳) با سرعت انتقال ۶ گیگابیت در ثانیه روی مادربرد قرار دارد که هارد می تواند به آنها وصل بشود. البته مینی و میکرو ساتا هم در برخی موارد وجود دارد.

ساتای خارجی که به اختصار براش eSATA می گویند، پورتی برای اتصال درایوهای هارد دیسک خارجی هست و به عنوان جایگزین برای USB 2.0 و پورت فایروایر استفاده می شود.

سرعت چرخش هد:

 این عدد در هارد دیسک ها بسیار مهم است، زیرا سرعت چرخش بالاتر به معنی سرعت خواندن و نوشتن بیشتر است. ۷۲۰۰RPM سرعت استاندارد هارد دیسک کامپیوترهای رومیزی است، اما مدل های ویژه ای با سرعت های ۱۰,۰۰۰RPM و ۱۵,۰۰۰RPM هم برای کاربردهای حرفه ای تولید می شوند.

هارد لپ تاپ ها به علت اندازه کوچک شان،عموما ۵۴۰۰RPM سرعت دارند. اما می توانید مدل های ۷۲۰۰RPM را هم بیابید، ولی باید مقداری از شارژ لپ تاپ تان را فدای سرعت بیشتر هارد تان کنید.

RPM را شاید بتوان مهمترین عامل کارایی هارد دیسک دانست. وقتی هارد با سرعت بیشتری بچرخد، اطلاعات بیشتری در واحد زمان قابل خواندن و نوشتن هستند، این امر همچنین امکان دسترسی سریعتر به اطلاعات را فراهم می کند.

در سرعت های بالا، هد برای رسیدن به اطلاعات درست دچار وقفه نمی گردد و سریعا خود را به محل مناسب می رساند. زمان جستجوی هارد هم عبارت است از مدت زمان مورد نیاز که هارد هد را به محل مناسب برای خواندن و نوشتن اطلاعات برساند.

هارد های با کیفیت و گرانقیمت زمان جستجویی در حد ۲ میلی ثانیه دارند و برای هارد های معمولی موجود در بازار این زمان به ۹ میلی ثانیه می رسد.

حافظه موقت یا کش:

یک حافظه کوچک که به منظور نگهداری داده هایی که اخیراً مورد استفاده قرارگرفته اند طراحی شده تا سرعت دستیابی متوالی به داده های مشابه را افزایش دهند .

اغلب برای دسترسی به حافظه پردازنده بکار می رود ولی معمولاً برای یک کپی محلی از داده های قابل دسترسی در کل شبکه بکار می رود.

وقتی که داده ای خوانده یا نوشته می شود یک کپی از داده روی cache هارد دیسک ذخیره می شود.

هنگام خواندن بعدی ، آدرس ها را مونیتور می کند در صورتیکه دیتا فرا خوانده شده درcache باشد در این صورت از حافظه اصلی خوانده نمی شود و خواندن از cache انجام می شود و اگر آدرس داده فراخوانده شده در cache نباشد آن داده از روی حافظه اصلی خوانده و آن داده را در cache هارد دیسک قرار می دهد.

Cache از چیپ های سریعتری نسبت به memory اصلی ساخته شده است و به همین دلیل cache زمان کمتری برای دسترسی نسبت به حافظه اصلی نیاز دارد. ممکن است cache روی مدار یکپارچه CPU قرار گرفته شده باشد تا زمان مازاد و زائد درAccess time را کاهش دهد . در این مورد به عنوان primary cache شناخته می شود و ممکن است یک cache ثانوی که سرعت کمتری نسبت به cache اولیه دارد در خارج از مدار CPU قرار داشته باشد.

مهمترین ویژگی cache هارد دیسک نرخ موفقیت آن است . نسبت تعداد دستیابی ها یی که از cache انجام شده به تعداد کل دستیابی ها . این نرخ به design بافر ارتباط دارد . اندازه cache بوسیله هزینه چیپ آن محدود می شود ؛ هر اندازه ظرفیت cache بالاتر ، هزینه چیپ آن نیز بالاتر خواهد بود.

نرخ موفقیت cache هارد دیسک به الگوی دسترسی برنامه ای که در حال اجراست نیز ازتباط دارد.

Cache به دو صورت به داده ها ی دیسک دسترسی دارد :

  1. مکان موقتی : اگر داده ای یکبار مورد استفاده قرار گرفته و بزودی مورد استفاده قرار خواهد گرفت .
  2. مکان فاصله ای : اگر یک مکان در حافظه مورد استفاده قرار گرفت و مکان های نزدیک آن قرار است مورد استفاده قرار بگیرد .

به این خاطر از spatial locality استفاده می کنیم که cache در یک زمان روی فرمان های مختلفی عملیات انجام می دهد. زمانی که پردازشگر می خواهد که روی حافظه داده ای را ذخیره کند . این داده ابتدا روی cache ، write می شود و این برآن اساس است که فرض می شود پردازشگر به زودی آن داده را خواهد خواند. سیاست های مختلفی استفاده می شود در write – through همزمان که data از حافظه کمکی cache می شود روی حافظه اصلی ذخیره می شود .

اما در write – back فقط روی حافظه اصلی ذخیره می شود .

در write – through زمانی که همه داده ها در cache ریخته شد ، لازم است که تمامی داده ها روی حافظه اصلی ریخته شود و بنابراین سرعت سیستم پایین می آید. هرچند از نظر آماری اکثر داده ها از cache خوانده می شوند.

Write –through نسبت به write – back ساده تر است. به این دلیل که لازم است تا data جدید در cache ، over write شود ولی در write – back به cache از این جهت نیاز است که بوسیله خواندن از روی حافظه اصلی ، write روی حافظه اصلی را راه اندازی کند هر چند ممکن است write – back از نظر کارایی نسبت به write – through برتری داشته باشد چرا که ممکن است داده ای برای چند بار در cache ریخته شود بدون اینکه به حافظه اصلی دسترسی داشته باشیم.

اگر cache کامل شد و لازم بود خط دیگری از اطلاعات cache شود ؛ اطلاعات درون cache به حافظه اصلی می رود و خط جدید داده ها به جای اطلاعات قبلی قرار می گیرد. داده ها و اطلاعاتی که انتخاب می شوند تا به حافظه اصلی بروند بوسیله الگوریتم جایگزینی مشخص می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 5 =