درمان کمرویی

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

هستند افرادی که به علت ابتلا به مرض خجالت (کمرویی) در زندگی اجتماعی و حرفه ایی نمی توانند کامیاب باشند. این افراد در گفتار و کردار خود، معمول دچار ناراحتی ها و دودلی های آزاز دهنده هستند. این ها به علت بی اعتمادی به خود مدام در این فکرند که دیگران راجع به آنها چه فکر می کنند و چه می گویند.

در همین رابطه، معمول خود را ناتوان تر از دیگران می یابند و در مقابل دیگران احساس شرمندگی و سر افکندگی می کنند.

در حالی که واقعیت این است که در بیشتر مواقع، افراد دیگر، راجع به ما نه چیزی می گویند و نه فکری می کنند چون هر کس درگیر مسائل خودش است و آن فرصتی را که باید طی آن به خرده گیری از ما بپردازد، ندارد. درعین حال دیگران اگر وقتی به دست آورند، مسلم این است که آن وقت را به اندیشیدن در باره مشکلات خودشان اختصاص دهند و به طور طبیعی هم این کار را می کنند.

در چنین شرایطی این خود ما هستیم که به جای دیگران درباره ی خودمان فکر می کنیم.

ساده ترین روشی که برای مواجهه با کمرویی و عارضه ی بی اعتمادی وجود دارد این است که دامنه ی علاقه و دلبستگی خود را نسبت به اموری که با آنها در رابطه هستیم، افزایش دهیم.

مورد دیگر، داشتن هدفی برای پیگیری و فعالیت برای تسخیر آن هدف است.

اگر در زندگی هدفی برای رسیدن وجود داشته باشد، اگر چه دست یافتن به آن مشکل باشد، به صرف برنامه ریزی برای پیگیری آن و قدم نهادن در مسیر دستیابی به آن ، موجبات خشنودی انسان صاحب هدف فراهم می آید.

معمول افراد خجول دارای هدفی معینی نیستند و افکار و اراده ی خود رابه طور متشتت در طرفی به کار می برند که ناخودآگاه در راه جبران ضعف هایی است که فکر می کنند و جود دارد و مورد توجه دیگران است.

این افراد اگر بدانند ضعفی در رابطه با دیگران وجود ندارد که قابلیت جبران کردن داشته باشد، نیروی محرکه ایی به دست می آورند که خود باعث توفیق آنها در امور می شود.

افرادی که دچار عارضه ی کمرویی هستند، در صورت شناخت هدف و گام گذاشتن در آن راه به زودی متوجه خواهند شد که نه تنها چیزی از دیگران کم ندارند که باعث خجالت و شرمندگی آنها شود بلکه توجه خواهند داشت که در بسیاری از موارد در زندگی نسبت به دیگران ارجحیت هم دارند.

همین احساس باعث خواهد شد که کمرویی شان درمان شود و راههای ناگشوده موفقیت به رویشان باز شود. کسی که هدف مشخص دارد مسلما” سعی خواهد کرد از کوتاه ترین راه به آن برسد و چون مسیرش مشخص است کمتر گرفتار سردرگمی در کوره راههای بی ارزش خواهد شد.

مدیر سایت نوشته شده توسط:

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    8 + 2 =