در فروشندگی انعطاف پذیر باشید

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

همه افراد موفق در هر عرصه ای می دانند که باید انعطاف پذیر بود. کوهنورد میداند که بالا رفتن از کوه به صورت یک صعود مستقیم نیست. او پیشاپیش می داند که مجبور است راهی برای عبور از موانع پیدا کند یا حتی گاهی مجبور است که بازگشته و راه امن تری برای رسیدن به قلّه بیابد. هر مدیرعاملی از غیر قابل پیش بینی بودن بازارها مطلع است و میداند که در مواقع لزوم باید واکنشی سریع و با اعتماد به نفس از خود نشان دهد.

برای شما نیز همینطور است. شما کسب و کارتان را در بهشت نمی سازید بلکه دارید آنرا در دنیای واقعی، جایی که نمی توانید محیط را کنترل نمایید، بنا می کنید.

وقتی همه چیز بر وفق مراد به نظر می رسد، سرعت گرفتن راحت است. مثلاً وقتی قرار است که به زودی یک سطح در طرح درآمدزایی شرکت بالا بروید، یک خودرو جایزه بگیرید یا واجد شرایط رفتن به یک سمینار بین المللی بشوید.

سپس در همان زمان که اوضاع رو به راه به نظر می رسید، ناگهان همه چیز به هم می ریزد. فردی که رویش حساب می کردید، شما را ناامید می کند. یک فروش تضمینی، انجام نمی شود. یک همکار احتمالیِ بسیار مهم در دقیقه ی نود، نظرش را عوض می کند.

طبیعی است که وقتی بهترین برنامه شما به هم میخورد، احساس یأس و ناامیدی بکنید. ولی هرچه زودتر قبول کنید که «این، اتفاقی است که افتاده»، زودتر می توانید هر کاری لازم است انجام بدهید تا به مسیر اصلی باز گردید.

پرندگان مرتباً مسیر پروازشان را تصحیح می کنند. تغییرات آب و هوا، حضور صیادان و شکارچیان یا مسیر پرواز پرندگان دیگر می تواند باعث تغییر جهت، ارتفاع یا سرعت پرواز آنها بشود. خلبانان هم به رغم وجود پیشرفته ترین فن آوریهای ناوبری، تغییراتی را اعمال می کنند تا هواپیما را در مسیر پرواز نگه دارند.

در حرفه ی ما نیز همینطور است. مجبورید مرتباً اصلاح کنید، اصلاح کنید و اصلاح کنید تا در مسیر درست باقی بمانید.

مردم، گوناگون فکر می کنند و به روش های گوناگونی می آموزند و در موقعیت های مختلف، واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند. اگر توقع داشته باشید که همه مثل هم فکر و عمل کنند، موفقیت شما با مشکل روبه رو خواهد شد. همینطور اگر به جای درک دیدگاه دیگران، آنها را قانع کنید که دیدگاه شما را بفهمند باز هم به مشکل بر خواهید خورد.

نکته جالب: فقط کمتر از یک دهم همه موجوداتی که تا حالا به وجود آمده اند، امروز باقی مانده اند! باقی شان نتوانستند به سرعت خود را با تغییرات محیط، مطابقت بدهند. آمارها در دنیای کسب و کار نیز بهتر از این نیست. فقط ۲۰ درصد شرکتها پس از سالِ پنجمِ عمرشان، از هم نپاشیده و باقی می مانند.

انعطاف پذیری، اصل حیاتی در زنده ماندن است. هرچه سریعتر بتوانیم خود را با محیطِ همیشه متغیّرمان انطباق بدهیم، احتمال موفقیت مان را افزایش داده ایم.

اگر استراتژی شما اثر نمی کند از خود پرسید «چه کاری دارم میکنم؟ » یا «چه کاری را انجام نمیدهم؟»

وقتی نقشه ۱ فایده ندارد باید به سراغ نقشه ۲ بروید. اگر نقشه ۲ به درد نخورد، نقشه ۳ را تهیه کنید. با ادامه دادن به استراتژی ای که مشکل را درست کرده است نمیتوان خودِ مشکل را حل کرد.

مرتباً اهدافتان را مرور کنید تا مطمئن بشوید که همیشه در مسیر درست هستید. استراتژی ها را می توان اصلاح کرد، همچنین اهداف را. چسبیدن به اهداف غیرواقعی، فایده ای ندارد. بسیاری از بازاریابان برتر قبل از اینکه ابزار درست را پیدا کنند، حداقل یک شروع اشتباه داشته اند.

مدیر سایت نوشته شده توسط:

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    2 + 7 =