در فروش یک رابطه سازِ مؤثر باشید

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ارتباط برقرارکننده ی مادرزاد به ندرت پیدا می شود. اکثر ما باید روی مهارتهای ارتباطی خود کار کرده و آنها را گسترش دهیم.

بهترین رابطه سازها میدانند که مردم، به طرز شگفت آوری خودمحور هستند. می خواهید به خودتان ثابت کنید؟ وقتی عکسی از خانواده یا دوستانتان می بینید که خودتان هم در آن هستید، ابتدا در عکس به دنبال چهره چه کسی می گردید؟ البته که خودتان! مهم نیست که ما چقدر فدارکار باشیم، خودمحوری در ذات بشر است.

وقتی درباره ی مردم صحبت می کنید، آنها مجذوب شما می شوند چون این خصلت در آنها وجود دارد. قبل از اینکه در تله ی گفتگوی فروشنده ها بیفتید، یاد بگیرید که سوالاتی پرسیده و پیام خود را متناسب با پاسخهای دریافتی بیان کنید.

ما شش برابر خواندن، صحبت کردن یا شنیدن، فکر می کنیم. بدین ترتیب وقتی دارید حرف می زنید، پرنده ذهنتان به هزار جا سرک می کشد. البته تکرار یک الگوی ثابت فروش خیلی راحت تر از این است که روش خود را متناسب با هر نفر تغییر دهید. ولی وقتی درمورد چیزهایی صحبت می کنید که ربطی به مشتری ندارد، او به جای گوش دادن به حرف های شما به چیزهای دیگر فکر میکند.

همکاران احتمالی شما، سوابق، تجربیات و دریافت های گوناگونی دارند. آنها هرچه را از شما بشنوند از فیلتر باورها و پیش داوریهای زندگی خودشان عبور می دهند. اگر بی هدف، شلیک کنید نباید انتظار داشته باشید که تیرِ پیغامتان به هدف بخورد.

هرچه «اصواتی» که نظر ما را جلب می کنند بیشتر بشوند، دایره توجه ما نیز محدودتر خواهد شد. تحقیقات نشان می دهند که یک فرد معمولی، روزانه در معرض ۵۰۰۰ پیغام گوناگون قرار می گیرد. عاقلانه نیست که فشار بیشتری به او وارد کنیم.

کم گوی و گزیده گوی چون دُرّ. وقتی کمتر حرف می زنید، ارزش هر جمله را بالا می برید . فیلم رنگی از فیلم سیاه و سفید جذاب تر است. گفتگو و معارفه ی خود را با استفاده از داستان و حکایت، رنگی کنید. با بیان تجربیات شخصی و مثالهای مرتبط، به محصولات و فرصت کاری خود، جان ببخشید.

هرگز غلو نکنید و دروغ نگویید. زیادی بزرگ کردن کارتان نه تنها اخلاقی نیست بلکه اگر به افراد بگویید که مثلاً طی شش ماه آینده ۰۰۰،۲۰ ،دلار گیرشان خواهد آمد و وعده ی شما محقق نشود به زودی سرخورده و ناامید خواهند شد. در ضمن احتمالش زیاد است که همکارِ ناراضی شما هم غلو کند و دروغ بگوید.

از ادبیات خاص دوری کنید مخصوصاً هنگامی که دارید با همکار احتمالی خود حرف میزنید. از همان زبان روزمرهای استفاده کنید که مشتری، همکار احتمالی و همکار تازه واردِ شما بتواند با آن ارتباط برقرار کند. اگر دارید درباره ی مفهوم جدیدی در کار با مخاطبین خود صحبت میکنید از آنها بپرسید «آیا متوجه شدید؟» یا «آیا واضح توضیح میدهم؟»

قسمت مهم ارتباطات، قسمت بصری است. وقتی از چیزی که می بینیم خوشمان بیاید، تمایل پیدا می کنیم که پیام آنرا نیز دوست داشته باشیم. قبل از اینکه لب به سخن بگشایید، مخاطبین شما دارند تصمیم می گیرند و فکر میکنند که شما چقدر قابل اعتماد هستید و حرفهای شما چقدر نظر آنها را جلب خواهد کرد.

اگر لباس و ظاهرتان مندرس و نخ نما باشد، قبل از اینکه کارتان را توضیح بدهید، فرصت تان دود شده و به هوا می رود. شما دارید برای بزرگترین دارایی کار خود سرمایه گذاری میکنید. سادگی و تمیزی دو اصل مهم در ظاهر و پوشش است. اگر پولش برایتان مهم است، لباسهای ارزان ولی با کیفیت بخرید.

اگر محصولات لاغری می فروشید، مانند پوستر تبلیغاتی کار خود باشید یا حداقل عکسِ « قبل» و «بعد» خودتان را همراه داشته باشید که نشان دهنده روند مثبت استفاده از محصولات شما باشد. البته فقط ظاهرتان نیست. تردد با خودروی زهوار در رفته و داشتن یک دفتر خانه کار و یا درب و داغان باعث میشود که مردم، سردترین واکنشها را با شما داشته باشند.

کیفیت صدا و نوع بیان شما نیز تأثیر زیادی بر مردم می گذارد. طنین، آهنگ و حجم صدای انسان نشانگر اعتماد به نفس و اعتبار یا تزلزل و ریاکاری اوست. کیفیت صدا، اکتسابی است و می توان آنرا آموخت. اگر مشکلات احتمالی صدایتان را حل کنید، سود فراوانی از کارتان نصیب تان خواهد شد. با حرارت صحبت کردن، خوب است و کسالت آور حرف زدن، قابل قبول نیست.

چشمان ما، آینه افکار ما هستند. تماس چشمی شما نه تنها مخاطب را خوشحال می کند -زیرا نشان می دهد که دارید مستقیماً با او حرف می زنید – بلکه می توانید ببینید چه زمانی مخاطب شما دیگر علاقه نشان نمی دهد. در این هنگام، آهنگ صدای خود را عوض کنید، داستانی تعریف کرده یا سوالی بپرسید که حواس مخاطب دوباره جمع شود. بین تصمیم «بلی» و «خیر»، مرز باریکی است. اگر دیدگاه همکار احتمالی را نادیده بگیرید، توجهی به نگرانی های او ننموده یا حواسش را جمع نکنید، فرصت عالی شنیدن سوالِ «از کِی باید شروع کنم؟» را خاکستر خواهید کرد.

ارتباطات، مهارت پایه در هر کسب و کاری است. به اوج هیچ حرفه ای نخواهید رسید مگر اینکه یک رابطه سازِ مؤثر باشید. اگر اعتماد به نفس شما پایین است، با جنبه های تکنیکیِ ارتباطات مشکل دارید یا می خواهید معارفه ی خود را تقویت کنید، کمک بیرونی بخواهید. دورههای آموزشی بسیار خوبی در زمینه سخنرانی در حضور جمع وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند که رابطه سازِ بهتری بشوید.

مدیر سایت نوشته شده توسط:

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    8 + 9 =