راه رسیدن به خواست ها

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

راستی تا حالا با شخص یا اشخاصی که از لحاظ وضعیت جسمی، لیاقت حرفه ای و سواد از شما پایین تر اند، اما از لحاظ موقعیت مالی در درجه ی برتری قرار گرفته اند، برخورد کرده اید؟

من فکر می کنم هر کدام از ما حداقل یکی از این نمونه ها را می شناسیم.

بسیار خوب آیا تا به حال هرگز دلیل این را که او متمول شده و شما نشده اید، از خودتان پرسیده اید؟

بازهم فکر می کنم، بله!

در این صورت توانسته اید جواب درستی به پرسش خود بدهید؟

احتمال نه!

جواب منطقی به این سوال شما و همه ی ما این است که آن شخص با تمام ضعفی که دارد واقعا میل داشته ثروتمند بشود و بموقع، تمام همت خود را هم صرف این کار کرده و مثل بسیاری از ما فقط به خواستن و میل داشتن اکتفا نکرده است. آن شخص در راه مشخصی به طور کامل، تلاش کرده و نتیجه گرفته است. شما هم در راهی که می خواهید و به آن علاقه دارید، می توانید موفق شوید به شرط اینکه به اندازه ی کافی برای رسیدن به هدف علاقه مند باشید.

موضوع قابل توجه دیگر اینکه : هر کدام از ما، در آن واحد ممکن است خواست های متعددی داشته باشیم که نیروی ما برای رسیدن به همه ی آنها کافی نیست. در چنین مواردی اول باید با خودتان صادقانه کنار بیایید و در میان مجموع خواست ها، آن را که اولویت دارد مشخص کنید و در راه باروری آن تا حد ممکن بکوشید.

پروفسور <<ویلیام جیمز>> دراین باره می گوید: << تقریبا در تمام زمینه ها، علاقه ی مفرط باعث موفقیت می شود. اگر علاقه ی کافی و راستین وجود داشته باشد، موفقیت قطعی و حتمی است. اگر آرزوی ثروتمند شدن دارید به این آرزو خواهید رسید، اگر خواستار علم و دانش و هنر باشید حتما عالم و دانشمند و هنرمند خواهید شد مشروط به اینکه واقعا به آن چیزی که آرزویش را دارید علاقه مند باشید، خواسته خود را بشناسید و در آن واحد خواستار رسیدن به صدها آرزوی ضد و نقیض نباشید.>>

در ادامه ی این مبحث مواردی را که در راه رسیدن به خواست ها باید رعایت کرد و یا از آن گریز داشت، می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 1. خود را عادت دهید که از موکول کردن کارها به فردا بپرهیزید و به دلیلی مانند اینکه فلان کار وقت گیر است، از انجام آن۱ سر باز نزنید. این کار را می توانید حتی از انجام کارهایی نظیر تعمیرات وسایل خانه و نوشتن نامه به دوستان، که همیشه منتظر یافتن وقت مساعد برای انجامش هستید، شروع کنید.
 2. فکر تان را روی موضوع اصلی که در واقع محور علاقه ی اصلی شما است، متمرکز کنید.
 3. با این احتمال که کار، در همین یک امروز به اتمام نخواهد رسید، آن را به فرا نیندازید.
 4. پیگیری در کارها را به عنوان یک عادت پسندیده، در خود پرورش دهید.
 5. کاری را که مورد علاقه تان قرار گرفته و با ارزش و مفید است، طوری شروع کنیدکه امکان بازگشت از نیمه راه برایتان وجود نداشته باشد.
 6. به خودتان تلقین کنید که: هدف هر قدر هم که مهم و رسیدن به آن دشوار باشد، برای شما غیر قابل دست یافتن نیست.
 7. هرگز نگویید نمی توانم. شما که امتحان نکرده اید که می توانید یا نه، پس چطور از نتوانستن حرف می زنید؟
 8. از انجام کارها ترس به خود راه ندهید و از بیم شکست، دست روی دست نگذارید، چون تازه در صورت شکست همان وضعی را خواهید داشت که امروز، یعنی قبل از شروع کار دارید، پس در آن صورت هم چیزی را از دست نخواهید داد.
 9. اعتماد به نفس خود را از دست ندهید، قبول شکست همیشه با اندیشه ی شکست شروع می شود.
 10. اطلاعات لازم را در مورد کار های مورد علاقه خود به دست آورید با این اطلاعات اعتماد به نفس شما افزایش می یابد، چون راحت تر می توانید توانایی های خود را با مسائل مورد نیاز کار بسنجید.
 11. به خودتان ایمان داشته باشید. هرگز فکر نکنید از دیگران کمتر هستید.
 12. در برابر اظهار نظر دیگران اعتماد و اعتقاد خود را از دست ندهید. فرضا اگر نظریه ی جدیدی را با دوستان خود در میان می گذارید، به طور معمول آنها برای جلوگیری از وارد شدن زیان به شما، اول مشکلات عملی کردن آن نظریه را مطرح می کنند، که همین مطرح شدن مشکلات منجر به دلسرد کردن شما می شود. اما هرگز در مقابل چنین مسائلی عقب ننشینید. البته با دقت و توجه کامل، جوانب کار را در نظر بگیرید ولی اصل موضوع را رها نکنید.
 13. از مشورت با افرادی که به صداقت و دوستی آنها ایمان دارید کوتاهی نکنید چون برای یک نفر مقدور نیست که همه چیز را شخصا تجربه کند. لذا مشورت با دیگران به طور غیر مستقیم یعنی استفاده از تجربیات آنها.
 14. خودتان را عادت بدهید که دقایقی از وقتتان را در شبانه روز به فکر کردن و سنجش اعمال گذشته و برنامه های آینده تان اختصاص بدهید.
 15. وقتی افکار ناخوشایند و منفی و آزار دهنده به مغز تان هجوم می آورد، با مطالعه و یا پرداختن به کارهای مفرح و ورزش ازچنگ آن فکر ها خلاص شوید. در این گونه موارد حتی فکر کردن به موفقیت هایی که تا امروز در زندگی داشته اید، می تواند مفید باشد.
 16. در هیچ مرحله ایی از کار، تجزیه و تحلیل موقعیت و وضعیت کار غافل نشوید.
 17. نیروهای خود را روی یک هدف که بیشتر مورد علقه تان است متمرکز کنید.
 18. فکر کردن در مورد مسائل آینده را با خیال پروری توأم نکنید. اگر چه خیال پروری به علت آرامش و لذتی که به انسان می دهد در بسیاری از موارد نا خواسته خود را تحمیل می کند ولی شما می توانید با برخورداری از واقع بینی و حقیقت نگری، اسیر چنگال آن نشوید.
 19. سعی کنید اهدافی را که برای خود انتخاب می کنید به صورت یادداشت روی کاغذ آورید و در مواقع مقتضی نزد خود برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنید.
 20. از مواردی که به طور نسبی یا کامل در آنها موفقیت به دست آورده اید، برای فهمیدن میزان کار آیی خود در امور با اطلاع شوید.
 21. برای رسیدن به اهدافتان جدول زمان بندی شده درست کنید و سعی داشته باشید از جدول عقب نمانید اگر چه برایتان دشوار باشد چون بعد از مدتی تحمل زحمت در این راه حتما از جدول جلو خواهید افتاد.
 22. مراقب باشید که موانع کوچک دلسردتان نکند. مهم این است که اشتباه نکنید موانع قابل رفع هستند.
 23. برای هدف های شخصی هم که معمولا” دارای ضرب الجل نیستند خودتان ضرب الجل معین کنید چون به این ترتیب به ایجاد عادت نظم در خود موفق خواهید شد.
 24. در برنامه ریزی های خود امکان اجرای آنها را هم در نظر بگیرید و مشخص کنید که فراهم آوردن آن امکانات به چه صورت ممکن است.
 25. خواست های خود را نیمه کاره، به دلیل یک میل تازه رها نکنید.
 26. برای رسیدن به هدف های بزرگ از پذیرفتن زیان های کوچک نترسید.
 27. در هدفی که برای موفق شدن در آن برای خود انتخاب کرده اید، از نظرات کسانی که قبل از شما در آن راهها موفق شده اند، برخوردار شوید.
 28. توجه زیادی به تقسیم وقت خود داشته باشید. مسئله ساعات کار، ساعات خواب، ساعات رفت و آمد را به دقت تعیین و تقسیم بندی کنید… سعی کنید در شبانه روز ساعتی را هم به عنوان ساعت فراغت و فکر کردن به وضعیت خود اختصاص دهید.
 29. حقایق را بپذیرید و در مواردی که حقیقت ممکن است برایتان نا خوشایند باشد، از آن گریز نداشته باشید.

مدیر سایت نوشته شده توسط:

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  7 + 7 =