روابط در فروش

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

محصولات شما شاید خیلی عالی باشند ولی فقط بازاریابان ساده لوح هستند که فکر می کنند فقط محصولات آنها بهترین جنس بازار است.

شاید شرکت شما بی نظیر باشد، طرح پاداشش حرف نداشته باشد، مشوق های عالی به شما بدهد و کارمندانی داشته باشد که تا آن سر دنیا هم می روند تا به شما خدمات برسانند ولی شرکتهای دیگری نیز در دنیا هستند که طرح پاداش عالی، مشوقِ کاری خوب و کارمندان معرکه دارند.

شاید شما پیشرفته ترین سیستم تعلیم و حمایت را داشته باشید. ولی با پیشرفت های سریعی که در فن آوری رخ می دهد، همه می توانند به محض ابداع این پیشرفت ها، آنها را تقلید کنند. تنها چیزی که نمیتوان کپی و تقلید کرد، ارتباطی است که شما با دیگران می سازید.

پیدا کردن یک مشتری جدید ، پنج برابرِ حفظ مشتری که دارید انرژی و وقت میگیرد. پس تعجبی ندارد که پردرآمدترین های این حرفه ، بیشتر وقتشان را به گسترش روابط با مشتریان اختصاص می دهند درحالی که افراد ناموفق این حرفه، همیشه وقت شان را به جایگزینی افراد جدید با آنهایی که ترکشان کرده اند می گذرانند.

در ارتباطات باید کیفیت و کمیت تماس را بهبود بخشید.

با مشتریان خود شروع کنید. با نظم و انضباط مشخصی با مشتریان خود تماس گرفته و «رضایت» آنها را از محصولات جویا شوید و مرتباً به آنها خدمات بدهید. البته این کار در دراز مدت، وقت کمتری از شما می گیرد زیرا مجبور نخواهید بود همیشه به دنبال فرصت جدیدی باشید.

از طرفی هرچه جستجوی خود را بیشتر کنید، احتمال اینکه مشتریان احتمالی بیشتری بیابید افزایش می یاید. ارتباط خود را با همسایگان، هم دانشگاهیها، مغازه دارها و افراد دیگر جامعه و محله ی خود گسترش دهید. هرچه افراد بیشتری را بشناسید، احتمال اینکه مشتریان احتمالی بیشتری داشته باشید قویتر است و بدین ترتیب خود را از جریان دشوار بازار سرد و پخش کردن فلایر در سراسر شهر دور می کنید.

ثبت نام در باشگاه ورزشی، کلاسهای آموزشی یا فعالیت های خیرخواهانه در اجتماع به شما کمک می کند که دایره ی دوستان خود را گسترش دهید. در ازای بخشش، احترام دریافت می کنید. هرچه افراد بیشتری به شما احترام بگذارند، مردم پیشنهاد شما را با ذهن بازتری بررسی خواهند کرد. یادتان باشد که نحوه ی گفتن پیام از خودِ پیام مهمتر است پس اهمیت پیام رسان از خودِ پیام بیشتر است.

ما از افرادی خوشمان می آید که از ما خوششان بیاید و به ما توجه واقعی نشان دهند. غرور خود را کنار گذاشته و به افرادی که می بینید توجه کامل نشان دهید. تماس چشمی مثبت برقرار کنید و نگذارید چیزی نگاه شما را منحرف کند ( فقط به چشم مردم زل نزنید). مانند یک مشاور، سوال بپرسید و خوب گوش دهید و پاسخ ها را به یاد بسپارید تا دفعه بعد که یکدیگر را دیدید، به جای گفتن حرفهای الکی، گفتگوی مهمی داشته باشید که آنرا ادامه دهید.

اگر برقراری ارتباط به طور طبیعی به جریان نیفتاد، روی آن کار کنید. موضوعات مشترک مثبت از قبیل خانواده، دوستان و علائق، کار یا مسائل محلی را پیش بکشید. وقتی علائق یا باورهای مشترک پیدا کنید، هم بستگیها بیشتر و زودتر ساخته میشوند.

زمانی که از شما سوالی پرسیده می شود، پاسخ درست داده و گفتگو را با پرسیدن سوال دیگری، به موضوع قبلی باز گردانید. شنیدن مؤثر را آنقدر تمرین کنید تا ملکه ذهن شما بشود.

آمار افرادی را که ملاقات می کنید داشته باشید. آخر روز، کمی وقت بگذارید و اطلاعات تان را درباره افرادی که آن روز دیده اید به هنگام کرده و برای حفظ ارتباط تان، به آنها ایمیل بفرستید. اگر روی تکه کاغذها و نوشته هایی که با شتاب نوشته اید حساب کنید، سرنخهای زیادی را از دست خواهید داد. اگر کارتان را خوب انجام داده باشید، همیشه دلیلی برای تماس گرفتن خواهید داشت مثلاً عنوان فلان کتاب، مقاله جالب یا وبسایت مفیدی که قبلاً دربارهاش صحبت کرده بودید.

همزمان که سازمان خود را بنا میکنید، توانایی ساخت ارتباط با افرادی که وارد گروه شما شده اند، عامل مهمی در موفقیت شما خواهد بود. آنقدر سرتان را به یافتن افراد جدید گرم نکنید که از افراد فعلی گروه خود غافل بمانید.

اگر بهترین آموزش و حمایت ممکن را براساس شرایط و نیازهای هر فردی به او بدهید، وفاداری به دست خواهید آورد. رفتارهای کوچکی مانند زود پاسخ دادن به تلفن، به یاد آوردن رویدادهای ویژه و اعلام آنها می توانند تغییرات بزرگی را ایجاد کنند. وقتی با دیگران هستید، تلفن همراه خود را خاموش کنید یا روی حالت سکوت قرار دهید و هنگام گوش دادن به آنها به تلفن خود پاسخ ندهید تا به آنها نشان دهید که به وقتشان احترام می گذارید.

همزمان که کارتان رشد میکند، وقتتان فشرده تر خواهد شد. با افراد سطح اول (ورودیهای مستقیم خود) ارتباط خوبی برقرار کنید و الگو باشید. مثالِ شما آنها را تشویق میکند که با ورودی های مستقیم خود ارتباط خوبی برقرار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 2 =