زندگی نامه توانا ال جونز

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

توانا جونز دوست داشت که به مدرسه پزشکی برود و روانپزشک شود، ولی به هنگام انتخاب رشته در دبیرستان وودسون واشنگتن تصمیم خود را عوض کرد.

او حتی در دوران کودکی نیز خیاط ماهری بود و از سن ١٢ سالگی برای دیگران لباس میدوخت. او میگفت که با این کار میتوانست خرج تحصیلش را بدهد.

وی طی دوره آموزشی به این نتیجه رسید که پس اندازهایش میتوانند سرمایه شروع یک کسب و کار در زمینه مدل لباس باشند. وی هم اکنون ٢٧ سال دارد و مدیر شرکت سنجو است که فروشگاهی برای عرضه مدلهای جدید لباس میباشد و علاوه بر فروش لباس،فروشندگان پوشاک را برای پیدا کردن کار راهنمایی کرده و آموزش میدهد. جونز دانش آموز خوبی بود و با علاقه درس میخواند. وی پس از دبیرستان، تحصیلات خود را در زمینه طراحی لباس و مدیریت کسب و کار در دانشگاه کامانولث ویرجینیا ادامه داد و پس از تکمیل زبان فرانسه و اصول کسب و کار در مدرسه USDA واشنگتن، در مؤسسه مد پاریس آموختههای خود را افزایش داد.

یکی از ملزومات این مدرسه، طراحی و دوخت دو مجموعه صدتایی لباس بود. به علاوه او با کار در فروشگاهها به عنوان طراح لباس و خیاط، تجربیات خود را تکمیل کرد. از جونز که امروز با نام سنجو شناخته شده دعوت شده است تا مدلهای خود را به نمایش بگذارد.

ویژگی اصلی لباسهای او دارا بودن خطوط و بافتهای پررنگ است و او سعی دارد مدلهایی را برای بانوان طراحی کند که بتوانند با هزینه بسیار کمی شیک پوش شوند. لوازم آرایشی سنجو که در لابراتوار آرایشی در نیویورک ساخته میشوند از موادی تهیه شدهاند که برای پوستهای حساس مناسب هستند. توانا میگوید: “مشتریان من خانمهایی هستند که از نشستن و منتظر ماندن در آرایشگاه برای آرایش صورت خسته میشوند.”

کارگاه فروشندگان سنجو به افرادی که به فروشندگی پوشاک علاقه دارند نحوه کار را آموزش میدهد. توانا اراده مضاعفی داشت که توانست بر عیب خود که یک زن سیاهپوست بود غلبه کند. وی میگوید: “این مسئله مشکل را دوچندان میکرد.

به هر حال سرمایه براحتی بدست نمیآید و از طرفی ما نمیتوانیم از پیشداوریها بگریزیم.” او نام سنجو را به این دلیل برای شرکتش انتخاب کرد که به هیچ جنسیت و رنگی محدود نبود و میتوانست به او کمک کند که از درهای مختلفی عبور نماید. او میگوید: “من هرگز به کلمه “نه” اهمیت نمیدهم، چرا که به تلاش و کوشش معتقدم، حتی اگر موانع زیادی پیش رویم باشد.

من سعی میکنم به شکست با دید مثبتی نگاه کنم و آن را درسی بدانم که باید یاد گرفت.” او عقیده دارد که موفقیتش به دلیل کار سخت بوده است: “١٢ ساعت در روز؛ کاری که هیچ کس انجام نمیدهد.” شعار او این است: “در ظاهر یک زن باش، در رفتار یک خانم باش، و در کار مثل یک مورچه سختکوش باش.”

سنجو به دانش آموزان و دانشجویانی که قصد راه اندازی یک کسب و کار مستقل را دارند پیشنهاد میکنند که کار تمام وقت یا نیمه وقت خود را رها نکنند و پس از آنکه کار جدیدشان رونق گرفت به آن بپردازند. او میگوید: “دانش آموزان و دانشجویان باید بدانند که راه سختی در پیش دارند و باید سخت کار کنند.

اکثر مردم بعد از پنج سال دست از کار میکشند، در حالیکه موفقیت یک کسب و کار نیاز به زمان بسیاری دارد. توانا صبر داشته و زندگی فردی و اجتماعی خود را صرف کسب و کار کرده است و اکنون ثمره تلاش خود را میچشد که البته این ثمره صرفاً مادی نیست. توانا میگوید: “وقتی برای خودت کار میکنی احساس رضایت داری، چرا که روی پای خودت هستی و همه کارها به خودت بستگی دارد و نیازی نیست که رئیست با توجه به بودجه سالانه برایت تصمیمگیری کند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 5 =