شما از چه استعدادهایی برخوردار هستید؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

استعداد عبارت است از توانایی یا میل طبیعی به فعالیت های خاص. مردم استعدادهای مختلفی دارند. به عنوان مثال، فاطمه گرایش شدیدی به فعالیت های هنری دارد. او طرح هایی را نقاشی کرده و سپس در نمایش های مدرسه از آنها استفاده میکند.

او بطور ذاتی به چنین فعالیت هایی علاقه دارد. اما فاطمه هیچ گرایشی به فعالیتهای فکری ندارد و درس ریاضیات برای او بسیار سخت است.

مردم معمولاً از انجام کارهایی که در آنها استعداد دارند بیشتر لذت میبرند و دوست ندارند کاری را انجام دهند که برایشان مشکل است. چند مورد از استعدادهای گوناگون در ذیل آمده است:

 • استعداد برقراری ارتباطات کلامی و غیر کلامی: (کلمات یا رفتارهای کتبی یا شفاهی که ایده ها، عواطف و وقایع را منتقل می کنند). ارائه کنفرانس در کلاس، شرکت در تئاتر مدرسه، و حتی در آغوش کشیدن یک دوست نوعی ارتباط به شمار میرود.
 • استعداد در درک مطالب: (درک معنای ایدهها و عواطفی که در ارتباطات کلامی یا غیر کلامی انتقال مییابند). گوش دادن به مشکلات یک دوست و پاسخ به آنها، بحث های سیاسی و سعی در متقاعد کردن همسایه ها در مورد اینکه شما میتوانید به باغچه منزل آنها رسیدگی کنید همگی نوعی درک مطلب هستند.
 • استعداد منطقی: (بکار بردن دلیل و برهان برای مسائل). حل یک مسئله ریاضی یا اندازه گیری پارچه موجود برای دوختن یک دامن و تصمیم در مورد اینکه آیا پارچه به اندازه کافی هست یا نه، نوعی قابلیت منطقی بشمار میروند.
 • استعداد هنری: (خلاقیت، بکارگیری استعدادها در زمینههای هنری، موسیقی و بازیگری). نقاشی، شعرسرایی، گلسازی، نواختن موسیقی، عکسبرداری، آواز خواندن یا طراحی لباس همگی از استعدادهای هنری ناشی میشوند.
 • استعداد مکانیکی: (درک روابط میان قطعات دستگاهها و تعمیر وسایل). تعمیر موتور خودرو یا رادیو، بازکردن قطعات یک چرخ خیاطی و حتی رانندگی جزء توانایی های مکانیکی هستند.
 • استعداد ریاضی: حل مسائل ریاضی و محاسبه اینکه یک خودرو با یک گالن بنزین چند کیلومتر حرکت میکند مثال هایی از مهارت های ریاضی است.
 • استعداد در امور دفتری: (منظم کردن و ثبت اعداد و نامه ها). مرتب کردن یا تنظیم اقلام به ترتیب حروف الفبا، دسته بندی یا تایپ جزء امور دفتری محسوب میشوند.
 • استعداد فضایی: (درک چگونگی ارتباط میان بخشهای یک شیء از دیدگاه چند بعدی). درست کردن یک پازل، مرتب کردن وسایل منزل و دکوراسیون و درست کردن یک ماکت هواپیما همگی جزء علوم فضایی میباشند.
 • استعداد فیزیکی: (هماهنگی و مقاومت بدنی یا توانایی جسمی). وزنهبرداری، بدنسازی، حرکت دادن لوازم منزل و نصب قاب عکسها به نحوی که همگی در امتداد یک خط قرار بگیرند، در دسته استعدادهای فیزیکی قرار دارند.
 • استعداد سازماندهی: (برنامه ریزی، پیاده سازی، ارزیابی). برنامه ریزی برای یک میهمانی یا برگزاری یک جلسه نیاز به مهارت های سازماندهی دارد.
 • استعداد ذهنی: (تفکر مبتکرانه، جستجوی اطلاعات، تفکر پیش از اقدام). خواندن یک رمان اسرارآمیز و توانایی در حدس زدن ادامه ماجرا، مطالعه برای امتحان و تجزیه و تحلیل خرابی خودرو، مثالهایی از استعدادهای ذهنی هستند.

کارآفرینان از استعدادهای خود برای تبدیل ایده به واقعیت استفاده میکنند. مثلاً از استعداد مکانیکی برای افتتاح یک مرکز تعمیر رادیو، از استعداد سازماندهی برای تصمیم در مورد اولویتبندی تعمیر رادیوها، و از استعداد هنری خود برای طراحی یک علامت (آرم) برای کسب و کار خود بهره میگیرند و معمولاً کاری را انتخاب میکنند که به آن علاقه دارند. در بخش بعدی بیشتر در این زمینه صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 6 =