مطابق با طرح دستمزد شرکت تان فروش را انجام دهید

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

وقتی کاملاً بدانید برای بهدست آوردن چه چیزی کار میکنید، آمادهاید که روی نحوه بهدست آوردنش تمرکز کنید.

زمانش رسیده است که ببینیم شرکت های مختلف، چگونه به مشاوران و نماینده های خود پول و دستمزد پرداخت می کنند.

هر شرکت یک طرح پاداش ( طرح دستمزد یا طرح بازاریابی هم گفته میشود) دارد که در آن مشخصاً ذکر شده است برای آنچه میخواهید باید چه بکنید.

وجه مشترک همه طرح ها این است که پرداخت ها، براساس فروش خودتان و فروش افرادی است که جذب کرده اید. فروش کل شما هرچقدر بیشتر باشد، سود بیشتری به دست می آورید. اگر شانس بیاورید، طرح درآمدزایی شرکت شما ساده بوده و به سادگی قابل درک است. ولی بسیاری از طرحها، پیچیده و کمی گیج کننده هستند مخصوصاً برای تازه کارها. مشکل، جایی بیشتر می شود که خیلی ها طرح دستمزدشان را به زبان فنی و نامفهوم تعریف می کنند.

منصرف نشوید. همزمان که کارتان، رشد می کند، طرح پاداش نیز پیشرفت می کند. اغلب طرح های خوب روی کارهای لازم برای ساخت یک سازمان همکاران تمرکز می کنند . گروه همکاران خوب، قلب تپنده ی موفقیت است. گروه همکاران یعنی افرادی که جذب کرده و آموزش می دهید و همچنین سودی از فروش آنها به شما می رسد. وقتی طرح پاداش را می آموزید، به نکاتی پی می برید که برای افزایش درآمدتان باید انجام بدهید.

اگر طرح پاداش را درک کنید می توانید آنرا به وضوح و با انرژی زیاد برای همکاران احتمالی خود توضیح دهید. وقتی کارتان را خوب انجام بدهید آنها نیز می توانند طرح پاداش را به وضوح و با انرژیِ زیاد برای همکاران احتمالی خود توضیح بدهند. آنگاه تمام سازمان شما روی سودآورترین قسمت تمرکز میکند.

بدون توجه به نوع طرح پاداش شرکت شما، اینها چیزهایی است که باید بدانید:

اصل بنیادین بازاریابی یعنی فروش محصولات، و به همین ترتیب فروش و جذب دیگران برای فروش، بارها و بارها و بارها. همه طرحهای پاداش بر همین اساس طراحی شده اند تا انگیزشی بوده و شما را به پاداش برسانند.

درصدی از فروش کلی را که انجام می دهید به شما می دهند، معمولاً ماهیانه، البته برخی شرکتها روی دوره های چهار هفته ای، دو هفته ای یا یک هفته ای کار می کنند.

وقتی به سطوح بالاتر برسید، درصد سود شما بیشتر میشود. رتبه ها را طوری طراحی کرده اند تا مشوق شما برای فروش بیشتر بوده و پاداشی برای ادامه فعالیتتان باشد.

رتبه ی شما براساس فروش شما مشخص می شود .

طرح های پاداش

برخی طرحها روی رقم عمده فروشی (قیمتی که برای محصولات میپردازید) پورسانت میدهند، درحالی که در طرحهای دیگر روی رقم خرده فروشی (قیمتی که مشتری به شما میپردازد) پورسانت میدهند. اگر قیمت عمدهفروشی با ۸۰ ٪قیمت خرده فروشی برابر باشد، بنابراین دریافت پورسانت معادل ۲۵ ٪عمده فروشی با پورسانت ۲۰ ٪خرده فروشی محصولات برابر است.

برخی از طرحها به تخفیف اشاره میکنند درحالی که برخی دیگر از اضافه بها یا سود مستقیم صحبت به میان میآورند. مثلاً ۳۰ ٪سود برابر است با ۲۳ ٪تخفیف. یا ۳۰ ٪تخفیف برابر است با ۴۳٪ سود.

طرح بعضی شرکتها به جای قیمت روی سیستم امتیازی BP کار می کند. این سیستم به یکسان کردن پرداختها در کشورهای مختلف، شرایط گوناگون اقتصادی، نرخهای مختلف ارز و قیمتهای متغیّر کمک می کند. این شرکتها شما را تشویق می کنند که کارتان را در کشورهای دیگر گسترش دهید.

اگر فامیل یا دوستانی در کشورهای دیگر داشته باشید خیلی عالی است ولی گفتنش از انجام دادنش راحت تر است. دلیلش هم این است که کار روی کشورهای خارجی میتواند حواس شما را از کار در کشور خودتان پرت کند. راهبران بسیاری را دیدهام که به همین دلیل شکست خوردهاند. دلیل دیگرش، هزینه ی زیاد سفر به کشورهای دیگر است. در کل، یک کار بین المللیِ موفق توسط راهبرانی ایجاد میشود که در کشور خود موفق بوده اند و سپس در کشور دیگری وارد عمل شده اند.

از شرکت هایی که ادعا میکنند بیشتر از دیگران پورسانت میدهند برحذر باشید. گاهی برخی شرکت ها، طرح خود را به عنوان بهترین طرح، در بوق و کرنا می کنند ولی وقتی با دقت به طرح آنها و نمونه های دیگر نگاه بکنید متوجه می شوید که نتیجه نهایی یکسان است. لازم به ذکر است که کار آنها کاملاً غیراخلاقی است. اندکی از شرکتها با استفاده از واژگان پیچیده ای، سعی در پنهان کردن درصد واقعی پرداختی دارند. اغلب طرحها، «ترمزهای» خفیفی برای پرداختها دارند که معمولاً محسوس نیست.

ببینید که چند درصد از فروش کل، حاصل فروش مشاوران به مشتریانشان است. اگر بیشتر فروش به این دلیل انجام شود، شانس کسب درآمد برای شما وقتی بیشتر می شود که محصولات بیشتری فروخته شود. اگر بخش اعظم فروش فقط بواسطه ی مشاورانی است که خودشان از محصولات استفاده می کنند، مثل باشگاه خرید، آنگاه شاید برای اینکه به اندازه کافی بفروشید تا یک درآمد منطقی داشته باشید، با مشکل روبه رو شوید.

به دنبال طرحی باشید که پیشنهاد بدهد از همان اول این شانس را دارید که بتوانید در ازای هر ساعت کار مفید، درآمد بسیار بالایی داشته باشید. درآمد کمتر، کار را برای شم سخت میکند. فروشندگانی که از همان ابتدا به درآمد می رسند، بیشتر می مانند و درنتیجه شانس شما برای ساخت یک کسب و کار واقعی افزایش مییابد.

اغلب شرکتها از ۲۰ ٪تا ۵۰ ٪روی فروش خرده فروشی به مشاوران خود تخفیف میدهند. ۲۳٪ تخفیف یعنی ۱۰۰ دلار محصول به قیمت خرده فروشی را ۷۷ دلار (به قیمت عمده فروشی) از شرکت می خرید. اغلب مشاوران تازه کار، درآمدشان از همین قسمت است. ماهها کارِ مستمر میطلبد تا کارتان رشد کرده و درآمد ماهیانه شما به رقم منطقی و خوبی برسد.

توصیه می کنم که شرکتِ خوش نامی را انتخاب کنید. سپس تصمیم خود را با در نظر گرفتن احساستان نسبت به محصولات و نوع کار، بگیرید. اگر این مؤلفه ها درست باشند، طرح پاداش در جای مناسبش برای شما قرار خواهد گرفت. اگر قلب تان درگیر محصولات و نوع کار نشود، هیچ نوع طرح پاداشی به شما انگیزه نخواهد داد. پول، خیلی مهم است ولی به ندرت تنها دلیل و انگیزه ی کار مردم در این حرفه به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 6 =