هدفگذاری در فروش

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اگر بدانید که باید روی چه چیزی کار بکنید، انرژیهایتان در جهت درست متمرکز شده و شما را در مسیر صحیح نگه میدارد.

مقصود از هدف، رساندن شماست از جایی که هستید به جایی که میخواهید باشید. بنابراین اهداف باید واقع گرایانه باشند. منظورم فراموش کردن رویاهایتان نیست . بلکه منظورم تعیین نشانه ای متوالی یا مقاصدی است که آنها را قدم به قدم دنبال کنید. توصیه میکنم اولین اهداف خود را برای تا حداکثر یک سال آینده تعیین کنید. وقتی به این اهدافِ اول نائل شدید، زمان کافی برای تمرکز بر اهداف جدید خواهید داشت.

اگر در هنگام کار، صبور نیستید بدانید که یکی از اصلیترین اشتباهاتِ کارآفرینان و همچنین کاسب کارها، ناشکیبایی است. زمانی که برای اولویت بندی صرف میکنید هرگز به هدر نرفته است. یکی از کلیدهای موفقیت، داشتن نظم و انضباط در مشخص کردن اهداف است.

این هفت اقدام را برای تعیین اهدافتان در ۱۲ ماه آینده انجام دهید:

۱ -هر هدف را مانند یک مقصدِ قابل اندازه گیری، تعیین کرده و موعد مقرری هم برای تحقق آن مشخص نمایید. مثلاً «تا ۳۰ فروردین سال آینده درآمدم به ماهی X میلیون میرسد» یا «تا ۳۰ فروردین سال آینده، Y میلیون برای اولین سرمایه گذاری در زمینه املاک، پس انداز می کنم.

۲ -از خودتان بپرسید که این هدف چه نقشِ مهمی در رویای نهایی من دارد؟ و هر هدف را به ترتیبِ اهمیت از ۱ کم تا ۵ زیاد اولویت بندی کنید. دقت کنید که اینها، اهداف خودتان باشند نه اهدافی که برای خوش آمد یا تحت تأثیر قرار دادن دیگران مشخص می کنید. این زندگی شماست و شما با زندگی کردنِ رویاهای دیگران، خوشبخت و خوشحال نخواهید زیست.

۳ -فقط اهدافی را انتخاب کنید که آنها را جزو زیادترین، دسته بندی کرده اید. اهدافی را که زیر ۳، دسته بندی کرده اید مجدداً بررسی نموده و از خود بپرسید «آیا این چیزی است که واقعاً میخواهم؟»

۴ -دقت کنید که: راه فراری برای خود باقی نگذارید؛ مثلاً نگویید «شش ماه، تمام سعی خود را خواهم کرد تا…»، افرادی را که اشتیاق شما را ندارند درگیر رویای خود نکنید؛ مثلاً نگویید «اگر والدینم قبول کنند که بیشتر از بچه ام نگهداری کنند، آن وقت من می توانم…» و باید بتوانید هر هدفی را بدون شرایط به دست بیاورید؛ مثلاً نگویید «اگر رئیسم از ساعات کاریم کم کند…

۵ -یک هدف یعنی تعهد. هدف، وقتی ارزش دارد که قول بدهید در زمانی که مشخص کرده اید به آن خواهید رسید. روشن و صریح باشید. هرچه هدف شما نامشخص، مبهم و بی مرز نباشد بهتر است. دقت کنید که بتوانید به دو سوال کلیدی زیر درباره هر هدف، پاسخ دهید: الف – در مسیر رسیدن به هدفم، چه چیزی تغییر خواهد کرد؟ ب – این تغییر، چه وقتی کامل خواهد شد؟

۶ -بررسی کنید که اهدافتان، سازگار و هماهنگ باشند. از خود پرسید « آیا می توانم در زمان محدودی که دارم به تک تک اهدافم نائل شوم؟» اگر میبینید که ممکن نیست، هم اکنون، مهمترین ها را انتخاب کنید. هرچه تعداد اهدافی که تعیین می کنید بیشتر باشد، احتمال دستیابی به آنها کمتر است. مثال: اگر از آن دسته افرادی هستید که عادت دارند روی مبل لم بدهند و تلوزیون تماشا کنند و یکی از اهداف شما تمرین دو ماراتن و هدف دیگرتان، دو برابر کردن درآمدتان در سال باشد، زنگ خطر باید در گوشتان به صدا درآید. هر دو هدف، به پشتکار و فداکاری کامل نیاز دارد. بهتر است یکی را انتخاب کرده و دیگری را کمی عقب بیندازید. مثلاً هدفِ کاری را اولویت اول خود قرار داده و دو مارتن را به تعویق بیندازید و اندازه ی آنرا تا حد حفظِ شرایط بدنیِ مناسب، کوچک کنید تا زمانی که بتوانید سه بار در هفته، پنج مایل بدوید.

۷ -اهداف خود را در کنار اوضاع فعلی تان بازبینی کنید. دقت کنید که تعیین اهدافِ بسیار جاه طلبانه میتواند منجر به شکست شما شود مگر اینکه واقعاً متعهد شده باشید. مثلاً اگر تازه ازدواج کرده اید برای رسیدن به رویای خانه ی آزاد از رهن بانکی، اول بدهی های خود را تسویه کنید.

از خود پرسید «آیا اهداف من در شرایط کنونی ام، واقعگرایانه هستند؟» اگر اهداف بسیار بلندپروازانه تعیین کنید، خیلی زود سرخورده میشوید. موفقیت، مشوّق خوبی است. تعیین اهداف کوچک و دستیابی به آنها بهتر از باد به غبغب انداختن و شکست خوردن است. سنگ بزرگ، علامت نزدن است. وقتی وضعیت تان تغییر کرد، اهدافتان هم میتوانند عوض شوند. وقتی به هر هدف نائل شدید، هدف بعدی را تعیین کنید تا قدم به قدم به رویایتان نزدیکتر شوید.

مدیر سایت نوشته شده توسط:

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    4 + 5 =