هدف از زندگی چیست؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

به نظر شما موضوع زندگی چیست؟ خوشحال و موفق بودن شاید اگر جوابتان دقیقا این کلمات نیست، لااقل چنین فکر می کنید.

این خصلت بشر است که چنین بیندیشد. ضمنا کسانی که با باور های مالیخولیایی و دلتنگ کننده پیشینیان خویش، تربیت شده اند، معتقد اند که هدف از زندگی تحمل تیره بختی، فقر و مملو از غم بودن است تا مگر پس از تحمل این مصائب، در آن دنیا تاج جلال و شکوه را بر تارک خویش بنهند.

اما افراد روشن بین و فکور بایستی درک کنند که در زندگی فقط یک هدف اصلی وجود دارد و آنهم ساختن
شخصیت است.

کسی که در آغاز جوانی، رسیدن به هدف خود را باعزمی راسخ و تلاشی خستگی ناپذیر اراده می کند وهمواره برای تحقق بخشیدن به آن مهم کمر همت می بندد، نه تنها به مقصود خود نایل می گردد بلکه خوشحالی و موفقیت واقعی را نیز از آن خود می سازد، زیرا در قاموس مرد یا زن با شخصیت و با اراده، واژه شکست وجود ندارد.

ما اغلب واژه های شخصیت و موفقیت را به گونه ایی نابجا و بی ارزش به کار می بریم. کسی را با شخصیت می دانیم که صرفا” خود بین و خیره سر است و کسی را موفق می خوانیم که مال و مکنت و شهرت و موقعیتی را از راه های مشکوک به دست آورده است.

پس شخصیت چیست و موفقیت چه معنی دارد؟ شخصیت نتیجه باروری و گسترش والاترین و شریف ترین کیفیات و خصلت ها ی طبیعت بشری و مورد استفاده قرار دادن آنها است. حال آنکه موفقیت حاصل چیرگی توانایی های فردی بر نفس و به کار گرفتن این توانایی ها به نفع همنوعان است.

بسیارند کسانی که از فکر روشن، ثروت و موقعیت برخوردارند، ولی همواره در مانده و شکست خورده اند و هستند کسانی که دارای توانایی های محدودند و از جاهای محقر برخاسته اند ولی با این وجود موفقند، اینها کسانی هستند که تا سرحد امکانات، توانسته اند حداکثر استفاده را از خود و موقعیت های خود ببرند.

فرقی نمی کند که دایره معلومات تان تا چه اندازه محدود و محیط زندگی تان تا چه حد کوچک باشد. با تمام این احوال اگر اراده کنید می توانید شخصیت خود را بسازید. برای این کار به پشتوانه مالی، کمک افراد مقتدر یا اعمال نفوذ کسی نیاز ندارید.

ساختن شخصیت بایستی به تنهایی و به وسیله خودتان انجام گیرد. سطح زمین را از آوار پاک کنید و بنا را با نصب سنگی پس از سنگی دیگر بسازید و بالا آورید. ساختن شخصیت، عملی است کسل کننده، کند و ساخت. به ویژه در هنگام آماده سازی زمینه شخصیت، عملیات آماده سازی همواره کاری شاق و طاقت فرسا است.

جالب است به این مسأله فکر کنید که وقتی کره گردان کوچک ما در فضا شروع به سرد شدن کرد، چه وظیفه و تکلیفی به آن محول گردید. به آنهمه آشفتگی و بی نظمی بیندیشید که به مرور زمان، به صورت کوههای عظیم و سرسبز و شاداب با قلل پوشیده از برف، دره های حاصل خیز و جنگلهای با شکوه تغییر شکل داد.

هر یک از ما دنیای کوچکی هستیم که به تنهایی در مداری انفرادی گردش می کنیم، لیکن نیروی الهی در درون ما است تا به گونه یی متقارن، زیبا و کامل رشد کنیم مشروط بر اینکه نیروی الهی را بشناسیم. وقتی شروع به خودسازی کنیم، شادی ان عمل خارج از توصیف خواهد بود.

هیچ رضایت خاطری را نمی توان با برگشتن به سالهای گذشته و مشاهده ی رشد خود که با تسلط برنفس،اعمال نیکوکارانه، شعور قضاوت، سخاوت و تواضع همراه بوده است، مقایسه کرد.

اگر از این رشد در درون خود آگاهید، اجازه ندهید که فقدان ساز و برگ و مادیات، حتی لحظه ایی شما را بیازارد. به موقع خود آنچه مورد نیاز شما است به اندازه کافی به شما اعطا خواهد شد.

کسی که شخصیتش از رشد کافی برخوردار باشد، هرگز بی نوا نخواهد شد. چنین فردی حتی اگر محتاج دیگران گردد احتیاجش حالتی موقتی و گذرا خواهد بود.

کسب شخصیت یعنی مفید واقع شدن و مفید واقع شدن یعنی مستقل بودن و مستقل و مفید بودن یعنی خوشحال بودن، حتی در میان انبوهی از غم ها ، زیرا الزاما به معنی بد بختی نیست.

کسی که در راه زندگی، شخصیتی اصیل و نجیب کسب کرده است، غمهای خویش را وسیله ایی برای نیل به رشدی وسیعتر می داند و می پذیرد و به آنها چون عواملی برای تعالی روح که از نزدیک با خوشحالی مرتبط است، می نگرد.

چنین فردی فقط زمانی گرفتار بدبختی مطلق می گردد که عزت نفس خود را از دست بدهد، ایده آل های او پست و حقیر شمرده شوند، یا اصولی که او به آنها پای بند است، دچار شکست شوند.

آیا مایلید خوشحال و موفق باشید؟ پس با عزمی راسخ شخصیت خود را بسازید و پیوسته تلاش کنید تا لیاقت والاترین ارزش ها و خصلت هایی را که در شما وجود دارد به دست آورید.

مدیر سایت نوشته شده توسط:

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    1 + 8 =