چگونه به عنوان یک کار آفرین از شغل خود رضایت داشته باشیم؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

برای آنکه شما به عنوان یک کارآفرین از شغل خود رضایت داشته باشید، باید بین ملزومات کارآفرینی و اولویتها و سبک زندگی مورد نظر شما هماهنگی وجود داشته باشد. رئیس بودن، حس موفقیت، خلاقیت و داشتن شغل چالشزا جزء اولویتهایی هستند که با کارآفرینی ارتباط مستقیم دارند. اگر شما قصد داشته باشید که کارآفرین شوید، این موارد موجب میشود که شما ناچار باشید تعطیلات، اوقات فراغت، تماشای تلویزیون و بسیاری از سرگرمیهای خود را کنار بگذارید و از آنها صرفنظر کنید. ممکن است در این میان اولویتهای زندگی شما به گونه ای باشند که با کسب و کار تضاد نداشته باشند. مثلاً شما به آشپزی به عنوان یک سرگرمی علاقه داشته باشید و شغل شما هم به تهیه غذا در میهمانیها مرتبط باشد. یا اگر دوست دارید در کنار فرزندانتان باشید میتوانید شغلی را انتخاب کنید که در منزل انجام شود. یک راه دیگر این است که شما کسب و کار جدید خود را بصورت پاره وقت آغاز کنید و پس از آنکه درآمد شما به حد کافی رسید، شغل قبلی خود را ترک کنید و تمام تلاش خود را در کسب و کار جدید به کار بگیرید. همانطور که گفتیم، بعضاً مسئله تضاد ارزشها پیش میآید، اما در چنین شرایطی نکته اصلی، میزان اهمیت اولویتهای شماست. به عنوان مثال، اگر از نظر شما امنیت شغلی در درجه اول اهمیت قرار داشته باشد، راه اندازی یک کسب و کار تضاد ارزشها را به دنبال خواهد داشت، چرا که هیچ تضمینی برای موفقیت شما وجود ندارد. از طرفی اگر امنیت شغلی اولویت پنجم شما باشد و اهمیت احساس موفقیت، رئیس بودن، داشتن شغل چالشزا و خلاقیت از نظر شما بیشتر از اهمیت امنیت شغلی باشد، کارآفرینی به شما کمک خواهد کرد که به اولویتهای خود واقعیت ببخشید. هماهنگی اولویتهای شما با کارآفرینی کار آسانی نیست و بعضاً پیش میآید که شما در انتخاب اولویتها دچار تردید میشوید و نمیتوانید انتخاب کنید که کدامیک مهمتر هستند. مثلاً ممکن است از نظر شما رئیس بودن و سپری کردن بعد از ظهرها با خانواده به یک اندازه اهمیت داشته باشند که در چنین شرایطی بهتر است دیگر اولویتها را بررسی کنید تا آنکه بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

البته نتیجه بررسی های امروز شما هر چه که باشد مطمئناً با گذشت زمان تغییر خواهد کرد، چرا که شما تجربیات جدیدی کسب میکنید و فرصتهای گوناگونی پیش روی شما قرار میگیرند که بر تصمیم شما در مورد سبک زندگی اثر خواهند گذاشت.

برنامه ریزی برای داشتن یک شغل کارآفرینانه چه مزیتی برای شما خواهد داشت؟ برنامه شغلی یک راهنماست که زندگی ما را بسوی مقصدی که دوست داریم به آن دست پیدا کنیم هدایت میکند. زندگی بدون برنامه ریزی شغلی مانند سفری دریایی بدون قطب نماست؛ همانطور که با شروع چنین سفری احتمال رسیدن به ساحل بسیار کم است، در صورت عدم برنامه ریزی شغلی نیز هیچ تضمینی وجود ندارد که شما در نهایت به ساحل برسید یا به یک جزیره ناشناخته. مزیت دیگر داشتن برنامه ریزی شغلی این است که مانع از تلاش بیهوده میشود و موجب میشود که شما تمامی انرژی خود را روی فعالیت هایی که به شما در رسیدن به هدف کمک میکنند، معطوف کنید. بطور تقریبی در آمریکا، از هر ١٩ فرد موفق، ١ نفر موفقیت خود را نتیجه برنامه ریزی صحیح میداند.

یک برنامه شغلی خوب باید بر اساس خودشناسی و خواسته های فردی تنظیم شده باشد. خوشبختانه شما با مطالعه مطالبی که گفته شد و با بررسی خصوصیات فردی و ارزشهای خود تا به اینجا مقدمات برنامه ریزی شغلی را تکمیل کرده اید. در درس بعدی، به شناخت دانش، مهارتها و تجربیات خود که موجب شناخت بیشتر شما نسبت به خودتان خواهد شد خواهیم پرداخت.

آیا میدانید؟

افرادی که به راه اندازی کسب و کار کوچک می پردازند از نظر سن و جنس و تحصیلات در محدوده خاصی قرار ندارند و هیچکس نمی تواند پیشبینی کند که چه فردی موفق خواهد شد و چه فردی شکست خواهد خورد.

محققان سعی داشته اند که برخی از ویژگیهای مشترک در کارآفرینان را تفکیک کنند تا دانش آموزان و دانشجویان بتوانند آنها را با ویژگی های خود مطابقت دهند.

تحقیقات اخیر “بنیاد ملی مشاغل مستقل” ویژگی های زیر را برای کارآفرینان پیشنهاد میکند:

 • حدود ۴٠ درصد از کارآفرینان مدرک دیپلم یا زیر دیپلم دارند.
 • والدیــن حــدود ۵٠ درصــد از کارآفریــنان بــرای خودشــان یــک کســب و کــار مستقل دارند.
 • ٣۵ درصد از کارآفرینان در رده سنی زیر ٣٠ سال هستند.
 • اکثر کارآفرینان معتقدند که میتوانند مهار زندگی را در دست بگیرند.
 • از نظـر روانشناسـی اگـر اطرافـیان شـما افـرادی باشـند کـه بـرای خودشـان کـار میکنند، راه اندازی یک کسب و کار مستقل برای شما ساده تر خواهد بود.
 • تجــربه کــاری بــرای کارمندانــی کــه در شــرف راه انــدازی یــک کســب و کــار مستقل هستند مانع از تکرار بسیاری از اشتباهات می شود.
 • بــیش از ۵٠ درصــد از کارآفریــنان، کســب و کــار خــود را در زمیــنه هایــی آغــاز میکنند که قبلاً در آنها تجربه داشته اند.
 • پس انداز فردی مهمترین منبع سرمایه، برای شروع کارآفرینی محسوب می شود.
 • اکثر کارآفرینان کسب و کار خود را در محل زندگی یا کار خود راه اندازی میکنند.
 • ویژگی هایـی مانـند مصـمم بـودن، باانـرژی بـودن و توانایـی یادگـیری از تجربـیات گذشته، وجه تمایز میان کارآفرینان و افراد عادی است.
 • کارآفرینان موفق از نصایح کارشناسان استفاده میکنند. • موفقیت از نظر همه کارآفرینان معنای یکسانی ندارد.
 • کارآفرینان از همان ابتدا تحت تأثیر افرادی قرار میگیرند که مثل خودشان هستند و در کسب و کار موفق بوده اند (الگوها).
 • در بـازار کـار امـروز، بـه دلـیل افـزایش جمعیـت، تعـداد افـراد تحصیلکرده بیشتر و تعداد مشاغل چالش زا کمتر شده است.
 • تقریباً ٨٧ درصد از مشاغل جدید در مؤسسات کوچک به وجود میآیند.
 • هـر روز بـر تعـداد افـرادی کـه حداقـل یکـبار در طـول زندگیشـان تغیـیر شـغل داده اند، افزوده می شود.
مدیر سایت نوشته شده توسط:

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  8 + 8 =